5 лайфхаків фінансової грамотності
author avatar
Эксперт рынка микрокредитов (МФО) в Украине и СНГ

5 лайфхаків фінансової грамотності

«Що б ти жив на одну зарплату», – страшний сон Андрія Миронова у фільмі «Діамантова рука». А адже головний герой не уявляв свій ранок без чашечки кави, а іноді і шампанського вранці, на відміну від зразкового сім’янина і старанного працівника Семен Семеновича. Добре, що почуття гумору у людини з’явилося раніше грошей, а то, щоб ми робили з низькими зарплатами, постійними стрибками курсу долара і фінансовою нестабільністю.

Гроші з’явилися 3 тис. Років до н.е., а сміятися люди навчилися давним-давно, коли людина вперше послизнувся на банановій шкірці в печері. Тисячі доісторичних поколінь існували зовсім без грошей. Але на вулиці XXI століття, гроші – мірило комфорту і благополуччя. Ось і питання: як прожити на невелику зарплату? Як вийти з постійною грошової гонки, розслабитися, більше насолоджуватися життям і іноді пити шампанське вранці, ну або свіжовичавлений сік? Відповідь – розібратися в тонкощах управління фінансами.

« Щоб бути багатим, не потрібно багато заробляти, треба вміло витрачати »

Основи фінансової грамотності

За статистикою: 7% населення володіє 93% багатства. Несправедливо? Можливо. Але причина такого нерівноцінного розподілу – у відсутності фінансової грамотності. Правильно розпоряджатися грошима – це навик. А будь-який навик можна освоїти, потрібно лише докласти трохи зусиль і витратити час. Багато хто має хороший дохід і не можуть забезпечити собі гідне життя. Тобто, вміння заробляти гроші – це не означає багатство і щастя. Фінансова грамотність – це розуміння того, як працюють гроші: планування, примноження і управління. Тут абсолютно неважливий рівень доходу. Все починається з маленьких кроків.

Правила фінансової грамотності

Дослідження показали, куди йде чверть середньостатистичної зарплати: 10% – на транспорт, 9% – на комуналку та одяг, 6% – на відпочинок, 5% на здоров’я і приблизно стільки ж – на освіту. Найбільший і містичний пункт 30% – «незрозуміло куди». Третину грошей випаровується, випаровується, зникає. Давайте розберемося, що робити.

Лайфхак, як зберегти зарплату

1. Гроші люблять рахунок. План – записувати витрати. Зазвичай, в кінці місяця, виникає питання – куди пішли всі гроші? Щоб уникнути такої ситуації, слід: записувати витрати, вести списки покупок і планувати бюджет. Формула успіху – розподіляти бюджет на частини і відкладати від 10 до 20%. І не на чорний день, хоча фінансова подушка Ніко не завадить, а на мрію. Основні джерела витрат:

 • їжа;
 • фітнес;
 • здоров’я;
 • одяг;
 • транспорт;
 • мобільний зв’язок;
 • розваги;
 • комунальні послуги;
 • непередбачені витрати.

2. Ходити в магазин зі списком. Правило – не бігти за продуктами на голодний шлунок. А ще краще заздалегідь підготувати список. Для цього загляньте в холодильник і кухонні шафки. Мета – дотримуватися списку. Небезпека – продукти, глазеющіе з прилавків магазину, знижки та звичайне перманентне бажання «з’їсти чогось смачненького».

3. Фінансова мета. Складне завдання з невеликою зарплатою – відкласти гроші на бажану покупку або подорож. Мрії повинні здійснюватися. Що робити: скласти особистий фінансовий план. Інструкція – записати мрію на папері, вказати конкретні терміни і спосіб реалізації. Дія – відкладати гроші з кожної заробітної плати (10-20%).

« Побутове інвестування допоможе зібрати капітал навіть з мінімальної зарплати »

4. Альтернативні джерела доходу. Як правило, людина отримує зарплату і працює 8 годин на день з понеділка по п’ятницю. Але ніхто не застрахований від форс-мажорів і втрати основного заробітку. Саме тому варто задуматися над іншими активними, а ще краще пасивними джерелами доходу. Любіть у вільний час плести макраме, в’язати чи вишивати хрестиком? А може відмінно розбираєтеся в фотошопі або щось вмієте робити руками? Сучасний світ і інтернет пропонують безліч можливостей. Секрет успіху – перетворити хобі в нове джерело доходу.

5. Постійно підвищувати фінансову грамотність. Не забувайте, найкраща інвестиція – знання. Як сказав Бенджамін Франклін: «Інвестиції в знання платять кращі дивіденди».

Освоїти фінграм – це не означає постійно відмовляти собі в покупках, економити і тільки відкладати гроші. Емоційні покупки – це джерело щастя. Доведено, що таке марнотратство коштів підвищує рівень ендорфінів. Просто будьте пильні, плануйте і ведіть облік.

Уроки фінансової грамотності

Найвищий показник фінансової грамотності у Швеції, Данії і Норвегії. А державна політика таких країн, як США, Австралії та Великобританії розробляє освітні програми для населення в питанні управління доходами. На жаль, в школі нас не навчили правильно розпоряджатися грошима. Перша причина бідності – це необізнаність як:

 • Планувати бюджет;
 • Вести таблицю витрат;
 • Правильно економити;
 • Інвестувати.

Друга причина – мислення. «Чим більше працюєш – тим більше заробляєш», – це застаріле думку, яка не відображає реалії сучасного світу. Фінансові магнати закликають працювати розумно. Мета – працювати менше, але більше дбати про грошових потоках. В інтернеті легко знайти книги про фінанси у вільному доступі. Зіг Зіглар сказав: «У багатих людей маленькі телевізори і великі бібліотеки, а у бідних великі телевізори і маленькі бібліотеки».

5 популярних книг фінансового менеджменту:

 • Д. С. Клейсона «Найбагатша людина в Вавилоні»;
 • Бодо Шеффер «Шлях до фінансової свободи»;
 • Джо Вітале «Як робити гроші»;
 • Наполеон Хілл “Думай і багатій»;
 • Роберт Кіосакі “Багатий тато, бідний тато».

Книги розповідають історії людей, які сколотили свій капітал з нуля, навчилися правильно розподіляти капітал, інвестувати і заробляти на улюбленій справі.

Дізнатися про принципи управління доходом можна на різних інтернет порталах:

Навчання фінансової грамотності дає зрозуміти філософію заможних людей, їхнє ставлення до грошей, розвиває мислення, навчає планування, аналізу та інвестицій. Життя від зарплати до зарплати в минулому: відкладайте 10-20%, контролюйте витрати, і фінансове життя почне змінюватися. Головне – діяти.

Залиште свій відгук

Дякуємо за ваш відгук
Відразу після модерації адміністратором сайту, коментар буде опублікований

!!!
Перевірте чи правильно заповнені поля

Ответ пользователю

Ваша оцінка: