Хто такі колектори та що вони можуть робити згідно Законодавства України?
author avatar
Эксперт рынка микрокредитов (МФО) в Украине и СНГ

Хто такі колектори та що вони можуть робити згідно Законодавства України?

Перші згадки про цю професію можна знайти в англійських архівах, датованих 17-м сторіччям. Тоді один із чиновників Ост-Індської компанії, крім своїх прямих обов’язків, взяв на себе відповідальність за збір податків із місцевих жителів. Згодом, його професія набула відповідну назву, з перекладом з англійської як збирач (collector). Сьогодні займаються колектори стягненням проблемних боргів для кредитно-фінансових компаній і взаємодіють з їх клієнтами в найбільш нерозв’язних ситуаціях.

В Україні принцип роботи колектора став вперше використовуватися в 2008-2009 роках, коли локальна банківська система отримала потужний виток свого розвитку й з’явилися перші заборгованості за позиками. З тих пір викуповувати прострочені заборгованості можуть колектори згідно закону, так як своїми силами розбиратися в кожному окремому випадку досить довго й фінансово витратно.

Що реально можуть зробити колектори в Україні?

Складність контролю роботи цих фахівців обумовлена ​​відсутністю законодавчо-юридичних документів, що регулюють їх діяльність. В юридичному полі вони називаються фінансовими або факторинговими компаніями, і як колектори вибивають борги – це їхнє особисте рішення. Тому що подібна діяльність ніби й не заборонена, але й конкретних правил не існує, співробітники колекторських агентств намагаються завжди перебувати на законній межі і, в той же час, ефективно виконувати свої зобов’язання (колектори – дзвонити боржникові або приїжджати на роботу).

Як працюють колектори? Методи роботи колекторів

У 2019 президент нашої країни підписав скандальний закон. Як результат, з’явилася нова категорія збирачів боргів – приватні виконавці. Їх суттєва відмінність від державних лише в тому, що вони стають володарями кредитного боргу після передачі відповідним закладом.

Відповідно до нової постанови, заборонено приходити і вилучати житло позичальника і його рідних, а в іншому все залишилося в колишніх рамках взаємодії.

На практиці, ситуація виглядає трохи по-іншому:

 • Колектори прийти додому можуть, але найчастіше зустрічають кредитотримачів під під’їздом або біля роботи;
 • Вони дозволяють собі дзвонити третім особам: родичам, співробітникам, знайомим, членам сімейного кола;
 • Бувають смс загрози від колекторів, які приходять рано вранці й вночі;
 • Дзвінки, коли обіцяють забрати автомобіль або конфіскувати житло.

З появою нового законодавчого документа, з’явився ще один інструмент для маніпуляцій колекторських фірм. З цього приводу стурбовані як позичальники, так і юристи.

Які права у колекторів? Що можуть і не мають права робити колектори згідно із Законом України

Права мають колектори рівно такі ж, як і державний виконавчий орган. За законодавством, взаємодія з клієнтом має відбуватися в рамках безпечних комунікацій і без порушення правових кордонів людини на конфіденційність. Колектори не мають права за новим законом загрожувати, чинити психологічний або фізичний тиск.

Чи можуть колектори приїхати додому?

Багато неблагонадійних клієнтів банків скаржаться на те, що до них часто можуть колектори навідуватися додому. При чому, чим більш істотна сума боргу, тим більш настирливими вони виявляються. Їх не зупиняє наявність у домі дітей, стареньких батьків або хворих членів сім’ї. Що робити і як боротися з колекторами?

 • Якщо можливо, не відкривати двері квартири або будинку;
 • Викликати поліцію, коли хтось вирішив приходити додому;
 • Не йти ні на які розмови без присутності юриста;
 • Все, що відбувається записувати на диктофон або відео камеру.

Чи мають право колектори подавати до суду на боржника?

Вони мають у своєму розпорядженні правові повноваження і в самих крайніх випадках їм користуються. Але відбувається це дуже не часто, тому що процедура судових розглядів тривала й грошово витратна. Що робити?

 • Найняти хорошого юриста для консультацій і супроводу справи;
 • Своєчасно відвідувати всі засідання суду;
 • Надавати всі наявні документи й докази;
 • Подавати апеляцію в разі не справедливого рішення судді.

Чи мають право колектори дзвонити родичам і третім особам на роботу?

Як колектори дізнаються номери телефонів родичів? Тут явно порушується гарантія конфіденційності особистої інформації людини, але цей прийом – один із найбільш часто використовуваних у практиці повернення відкритих позик.

Скільки разів можуть дзвонити колектори? Часто трапляється так, що боржник вказує номер телефону свого знайомого або родича без його відома, й коли людина починає отримувати «дивні» дзвінки, вона дуже дивується й злиться. Що робити?

 • Не брати трубку під час дзвінків з невідомого номера;
 • Блокувати номери, з яких надходять звернення з численними погрозами;
 • Подати заяву до міліції.

Чи мають право колектори загрожувати?

Українське законодавство передбачає будь-яку ділову взаємодію без застосування будь-якого насильства. Загрози – ці статті порушують колектори в грубій формі. Однак, фахівцям в області колекторської діяльності нічого не заважає використовувати це у своїх методах роботи з клієнтами. Від цього часто страждають абсолютно невинні люди. Що робити якщо загрожують колектори?

 • Не піднімайте слухавку, коли бачите сторонній номер;
 • Фіксуйте на диктофон усе, що почуєте;
 • Не розмовляйте з тим, хто дзвонить, право погрожувати колектори не мають.

Чи можуть колектори заблокувати рахунки?

Ця дія знаходиться в юрисдикції суду. Блокування рахунків – це крайній захід, який застосовується в найскладніших і зовсім нерозв’язних випадках. Працівники колекторських контор часто загрожують своєю здатністю завдати шкоди рахункам, але не вкладають під це ніякої юридичної основи. Що робити, якщо дістають колектори?

 • Ігнорувати загрози щодо цього;
 • У будь-якій незрозумілій ситуації звертатися до міліції або суду.

Чи можуть колектори нараховувати відсотки?

Поки кредит онлайн на картку залишається неоплаченим, діють правила, зафіксовані у пунктах двостороннього кредитного договору. Нарахування відсотків відбувається автоматично, за кожен прострочений день, але це ніяким чином не відноситься до працівників-колекторів. Вони не уповноважені нараховувати відсотки понад того, що зазначено в основному двосторонньому договорі. Що робити?

 • Не звертати уваги на подібні розмови.

Ось як діють банківські колектори в Україні. Своєчасна виплата з кредитної заборгованості позбавить вас і ваших близьких настільки неприємної взаємодії, стресового спілкування й грубих розглядів. Завжди повертайте свої борги в точно обумовлені терміни й спіть спокійно!

Залиште свій відгук

Дякуємо за ваш відгук
Відразу після модерації адміністратором сайту, коментар буде опублікований

!!!
Перевірте чи правильно заповнені поля

Ответ пользователю

Ваша оцінка: