Чи може банк забрати майно за борги без суду?
author avatar
Эксперт рынка микрокредитов (МФО) в Украине и СНГ

Чи може банк забрати майно за борги без суду?

Незалежно від того, що написано в кредитному договорі, останньою інстанцією, яка має право приймати остаточні рішення, є суд, не має права банк забрати квартиру за борги в Україні. Ключові документи, якими він керується – це Цивільно-Кримінальний Кодекси, а також Конституція України. Чи може банк забрати майно без рішення суду – будемо розбиратися разом.

Влітку 2017 року було прийнято законодавчий акт «Про споживче кредитування», який говорить про те, що кредитор має право конфіскувати майно позичальника виключно після отримання відповідного судового рішення. Чи може банк забрати частку в квартирі? Фінансові установи часто йдуть на хитрощі, які варто знати і будувати стратегію захисту. А судова реформа успішно покриває їх дії.

Які дії робить банк в разі проблематичною заборгованості?

У банківських юристів схема роботи розписана покроково й передбачає певний алгоритм дій для кожної форс-мажорній ситуації.

Чи має право банк забрати майно родичів за борги? У випадку з простроченими позиками, вибирається один із трьох доступних шляхів вирішення:

 • Налагодження комунікації з клієнтом, спроба прийти до взаємовигідного компромісу;
 • Передача справи до колекторської контори з усіма витікаючими з цього наслідками;
 • Подача позовної заяви до суду і вимога компенсації суми позики, з урахуванням інших пені та штрафів.

Якщо мова йде про дійсно великі суми, то перші два способи виявляються безрезультатними. І тоді в хід йде важка артилерія – судові розгляди або несанкціоноване вилучення заставного майна, коли приймає рішення банк забрати квартиру, якщо вона у заставі. А тепер – про кожен з перерахованих вище підходів поговоримо детальніше.

Як вести переговорні процеси з банкірами?

Незважаючи на наявність цілком об’єктивних обставин, потрібно розуміти, що в заборгованості винен позичальник, і банк забрати іпотечну квартиру за несплату кредиту може, але через суд. Він взяв у борг гроші, обіцяв їх повернути в точно обумовлені терміни і не виконав своїх боргових зобов’язань. Тому йому не потрібно ховатися від кредитора, але точно варто спробувати знайти рішення, яке влаштує обидві сторони, замість того, щоб забрати квартиру за несплату іпотеки. Це може бути якийсь вигідний варіант реструктуризації або незначної відстрочки з підвищеною відсотковою ставкою.

Чи має банк право забрати машину? Має, але якщо проблема буде вирішена на цьому етапі, у подальшому у всіх буде набагато менше неприємних ситуацій і з’ясувань.

Як вчинити, якщо прийшли колектори?

За українським законодавством, представники колекторської компанії не мають права нічого вилучати, їх головне завдання – залякати боржника і витрусити з нього обіцянку повернути всю боргову суму. Так що діяти варто приблизно так:

 • Зберігати максимальний спокій;
 • У разі набридливих дзвінків, блокувати номери телефонів і просити викласти претензії у письмовому вигляді (потім треба буде дати обґрунтовану письмову відповідь);
 • У разі особистого візиту, перевірити приналежність «гостей» до тієї чи іншої конторі, встановити їх посади та ПІБ;
 • Викликати наряд поліції і перешкоджати тому, щоб відбулася конфіскація майна;
 • З’ясувати всі питання у присутності поліцейських.

Навіть до суду можна подати на таких набридливих контролерів. В юридичній практиці існує кілька випадків, коли їх притягали до відповідальності за вимагання і насильницьке примус.

Як можна втратити квартиру?

У яких випадках банк може забрати квартиру за кредит? У даній ситуації експерти рекомендують звертатися до суду з вимогою повернути забране. Після того, як реформа знайшла таку юридичну підставу в українському законодавстві, тепер це зробити набагато складніше і довше. Але це все також залишається можливим.

Чи може банк забрати квартиру якщо в ній прописана дитина і це єдине житло? Цей аргумент є практично залізобетонним для пред’явлення звинувачень відповідачу.

Якщо потрібно звернутися до судової установи позичальникові знадобляться подібні документи, що і для суду з банком з автокредиту:

 • Заява, в якій будуть викладені вимоги до банку;
 • Чек, що свідчить про оплату судового збору;
 • Усі документи, що підтверджують кредит у банку між відповідачем і заявником;
 • Папери про особистість поручителя, якщо такий фігурував у кредитній угоді;
 • Документи власності на вилучене майно;
 • Інші папери, що мають вагоме значення для поточної справи.

Уіесь перерахований вище список документів бажано мати у форматі оригіналів і ксерокопій. А також для збільшення шансів на перемогу, необхідно заручитися професійною підтримкою юриста. Він підкаже, як правильно підготуватися до процесу й що говорити на самому засіданні.

Що робити, якщо банк подав до суду по іпотеці? Пам’ятайте про те, що існує ще один альтернативний спосіб вирішення фінансової заборгованості – це звернення до МФО. Без усяких додаткових вимог, тут можна в кілька етапів взяти необхідну суму і швидко розрахуватися з боргом перед банківським кредитором. І нерви залишаться міцніше, і репутація збереже статус бездоганної.

Залиште свій відгук

Дякуємо за ваш відгук
Відразу після модерації адміністратором сайту, коментар буде опублікований

!!!
Перевірте чи правильно заповнені поля

Ответ пользователю

Ваша оцінка: