В Україні закредитована молодь
author avatar
Эксперт рынка микрокредитов (МФО) в Украине и СНГ

В Україні закредитована молодь

40% повнолітніх українців регулярно користуються позиченими грошима, серед людей до 25 років цей показник становить 70%. Це кредитні картки, споживчі позики і миттєві кредити молодим сім’ям онлайн через МФО. Закредитованість цвіту нації спровокована лояльними умовами отримання позик. Мікрофінансові організації надають вигідний кредит готівкою по паспортe й індивідуальному податковому номеру. В цілому, щоб стати клієнтом, достатньо бути повнолітнім.

Споживчі позики до попереднього переліку документів потребують ще довідку з місця роботи (якщо вона є) і контакти довірених осіб. Емітентом споживчих позик являються комерційні банки, але особливість продукту – цільове фінансування. Формування спільноти споживачів породило у молодих людей жагу покупок, а фінансові інститути надали зручні інструменти для їх реалізації. У Фокстрот, Ельдорадо і будь-якому великому торгівельному центрі вас зустрічають кредитні менеджери, слідкують по п’ятах у торгівельному залі і пропонують оформити на техніку споживчі кредити. Ставки 27-35% річних маскуються термінами «страхування», «комісія», «обслуговування рахунку»…

Систематично працюють над розширенням клієнтської баз банки-емітенти кредитних карток. ПриватБанк пропонує програму «Юніор», за якою платіжний інструмент може бути відкрито школяру. Під гаслом залучення до користування сучасними фінансовими інструментами діти звикають користуватися пластиковою карткою, не задумуючись, як гроші потрапляють на рахунок. В результаті з настанням повноліття молоді люди отримують кредитну картку зі збільшеним лімітом, як досвідчені користувачі.

Чим небезпечна закредитованість?

Світова фінансова криза 2008 року була спровокована закредитованістю американців. Суспільство споживання і філософія «Бери сьогодні – плати завтра», оплати кредитними та картковими засобами, привели до неможливості платити по рахунках. Боргів у американців було більше, ніж активів. Хвиля банкрутства і глибока криза знизили ВВП США на 4,7% за два роки. Найбільшій економіці світу знадобилося шість років, щоб повернутися на докризовий рівень.
Але розглянемо надмірне захоплення позиками в рамках бюджету однієї людини. Психологи відзначили що люди на 17% простіше розлучаються з грошима, якщо розраховуються картою, ніж готівкою. Справа в тому, що, тримаючи в руках кеш, ви бачите процес товарообміну і можете оцінити цінність придбання в абсолютному вираженні. Коли оплата робиться за допомогою кредитної картки, психологічно нічого не відбувається: ви даєте касиру пластикову карту, ви забираєте її назад і отримуєте товар. З рахунку списуються віртуальні цифри.
Проблема в тому, що за цифрами стоять реальні борги. Банки справно калькулюють ваші витрати, налічують на них відсоток і виставляють рахунки. Чим довше ви користуєтеся кредитом, тим дорожче вам обходиться покупка. Нерідкі випадки, коли молода людина купувала новий смартфон в кредит на рік, через місяць гаджет губився, розбивався, тонув … а борги по ньому доводилося повертати ще 11 місяців. Виходить речі вже немає, але його ціна для вас зростає з кожним нарахованих відсотком.

Чим небезпечні кредити молоді?

Молоді люди не завжди володіють критичним мисленням і об’єктивно оцінюють свої фінансові можливості. Взяти кредит готівкою в Києві можна безробітному або студенту, але як повернути гроші? Відсутність елементарної фінансової грамотності перетворює гроші на кредитці в подарунок, а не зобов’язання. Результат – відсотки, пеня, штрафи і зіпсована кредитна історія в самому початку дорослого життя. До того ж часто борги дітей доводиться платити батькам, що, знову ж таки, підвищує безпечність.

Коли можна брати кредити?

Помилковою є думка, що кредити – це абсолютне зло. Отримання кредиту на карту – це зручний і корисний інструмент, оперативна фінансова допомога. Порівняйте його з сокирою. Якщо використовувати цей інструмент акуратно і з розумінням механіки, вийде зруб, заготовляться дрова на зиму, обладнуються елементарні побутові речі. Безпечне використання сокири призведе до травм.

 1. Ось приклади ситуацій, коли отримати позику необхідно:
  Вигода. Якщо ви плануєте покупку, в бюджеті на неї заплановано гроші і попалася вигідна пропозиція, але потрібної суми ще не накопичилося, можна розглянути позику. Порівняйте відсотки за користування кредитними коштами, приховані комісії і додаткові платежі з економією від покупки зараз. Так ви вимкнете імпульсивність придбання і наочно оціните його необхідність.
  2. Іпотека. Молодій родині хочеться жити в своєму будинку, будувати сімейний побут, а не ділити його з батьками чи сусідами по гуртожитку. Молодіжний кредит в Україні – це фінансування державою покупки молодим сім’ям свого житла. Ставка молодіжного кредиту 3-6% річних з першим внеском 5-10% від вартості нерухомості. Якщо тіло кредиту і відсотки становлять не більше 15% сукупного сімейного бюджету, а щомісячний платіж менше вартості оренди аналогічної квартири – розгляньте молодіжний кредит.
  3. Екстрена ситуація. Іноді від 5000-10000 грн. ось прямо зараз залежить доля або життя. У таких випадках економічні фактори відходять на другий план. Не знаєте, де можна взяти кредит в 20 років? Мікропозики в МФО! Особливість мікрофінансових організацій – позики без застави, поручителів і питань за 15 хвилин. Ви заповнюєте анкету позичальника, вказуєте номер карти і отримуєте на неї потрібну суму. Мінус – лояльність коштує грошей. І якщо перший кредит більшість МФО дають під 0%, то наступні – під 370-720% річних. Потрапили в прострочення – штрафні санкції та пеня збільшують комісію в два-три рази.

Як боротися з закредитованістю в Україні?

Вчіться фінансів. Мова не про отримання профільної вищої освіти (сучасні українські виші теж не дають прикладних знань), а про вивчення принципу роботи фінансових інститутів та інструментів. Міркуйте критично! Не довіряйте сліпо рекламі! Перш ніж скористатися чиїмись грошима, дізнайтеся на яких умовах їх дають. Ніхто не хоче заробити вам грошей, всі хочуть заробити грошей на вас. Пам’ятайте про це і уважно читайте кредитний договір.

Залиште свій відгук 4 Відгуки

Дякуємо за ваш відгук
Відразу після модерації адміністратором сайту, коментар буде опублікований

!!!
Перевірте чи правильно заповнені поля

Ответ пользователю

Ваша оцінка:

 1. пише:

  Це не має спонукати кризу, оберт грошей то іде? При чому тут МФО та банки, у них тільки обертаються ці гроші…вони ж їх не крадуть, а просто накопичують та працюють ними.

  В Україні закредитована молодь
 2. пише:

  ви знаєте, чомусь я не вважаю це проблемою ) я не кажу, що тональність цього посту така! але меня якось здається, що це навіть показник, що наші молоді люди можуть знайти любий вихід та «викрутитися» звідусіляк!) і це набагато важливіше, аніж сидіти у тих умовах які є..) це особисто моя думка, бо я теж беру іноді кредити, у мене мала дитина і працюю при цьому, і мені теж іноді не тільки «треба», але й «хочеться» )

  В Україні закредитована молодь
 3. пише:

  Конєшно закредитована, а шо робить. По друге, я тільки вчора прочитала відгук десь, не помню, від хлопця, який пише шо йому ледь вісімнадцять виповнилось, дак побіг кредит брати на айфон. Ну люди, ну ви шо. Проблема цяя дуже розрослася за один нещасний рік, ну може зо два. Але ж це шо ж будет з тією молодю.

  В Україні закредитована молодь